Na ovoj stranici možete naći elementarne podatke o studijama filozofije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Nastava filozofije u Srbiji započinje na Liceju 1853. godine i kontinuirano se odvija na Velikoj školi i Univerzitetu u Beogradu od 1905. godine. Danas, nastavu filozofije u Beogradu realizuje Odeljenje za filozofije Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Odeljenje za filozofiju je organizaciona jedinica Filozofskog fakulteta u Beogradu zadužena za realizaciju nastavno-naučne delatnosti u oblasti filozofije na Fakultetu. Odeljenje je podeljenjo na tri seminara, i to: Seminar za logiku, epistemologiju i filozofiju nauke, Seminar za etiku, estetiku i filozofiju politike i Seminar za istoriju filozofije. Što se studija filozofije tiče, Odeljenje za filozofiju realizuje sva tri nivoa studija filozofije: osnovne, master i doktorske akademske studije filozofije.
Osnovne akademske studije filozofije (2021)
Nivo studija: Osnovne
Broj ESPB bodova: 240
Trajanje programa u godinama: 4
Stručni naziv: diplomirani filozof
Uslovi upisa: Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit ili položena opšta matura i mesto na rang listi u okviru odobrene upisne kvote.
Cilj: Osnovne akademske studije filozofije usmerene su na sticanje znanja i razvijanje sposobnosti i veština neophodnih za profesionalni rad filozofa u različitim oblastima, kao i za dalje obrazovanje i permanentno stručno usavršavanje. Ciljevi osnovnih akademskih studija filozofije su: sticanje temeljnih znanja iz istorije filozofije, logike, metodologije, epistemologije, etike i estetike; upoznavanje osnovnih pojmova, problema, metoda, teorija i tradicija filozofije; sticanje sposobnosti samostalnog postavljanja i analize filozofskih argumenata i problema; osposobljavanje da se filozofski uvidi dovode u vezu sa kontekstima i problemima individualne i društvene prakse; upoznavanje sa aktuelnim tendencijama, različitim pravcima i strujanjima u filozofiji; razvijanje akademskih i profesionalnih veština studenata neophodnih za studiranje, profesionalno delovanje i kontinuirano stručno usavršavanje.
Kurikulum osnovnih akademskih studija filozofije je struktuiran tako da student tokom osam semestara pohađa nastavu iz sledećih obaveznih naučno-stručnih predmeta (Istorija filozofije 1a, Istorija filozofije 1b, Logika, Istorija filozofije 2a, Istorija filozofije 2b, Istorija filozofije 3a, Istorija filozofije 3b, Istorija filozofije 4a, Istorija filozofije 4b), teorijsko-metodoloških predmeta (Uvod u filozofiju i kritičko mišljenje, Teorija saznanja 1, Teorija saznanja 2, Opšta metodologija 1, Opšta metodologija 2. U studijski program osnovnih akademskih studija filozofije uvršteni su su i akademsko-opšteobrazovni predmeti grupisani na tri izborne pozicije: Strani jezik 1, Strani jezik 2 i Izborni nefilozofski predmet u trajanju po dva semestra. Studijski program u svakom semestru predviđa opredeljivanje studenata za jedan izborni predmet iz kategorije stručno-aplikativnih predmeta.
Kompetencije: Opšte i predmetno-specifične kompetencije studenata: Studenti će po završetku osnovnih studija steći temeljno znanje iz istorije filozofije, logike, filozofije nauka, epistemologije, etike i estetike. Široko poznavanje istorije filozofije daje obrazovanje najvišeg kvaliteta, ali to znanje će biti dodatno pojačano logičko-metodološkim delom kurikuluma što će svršenim studentima osnovnih studija omogućiti lako snalaženje u raznim oblastima filozofije nauke. Treći deo kurikuluma su teorije vrednosti (etika, estetika, filozofija politike i prava, itd.) koje će omogućiti dobro snalaženje u raznim oblastima života u kojima se zahteva dobra vrednosna orijentacija.
Opis ishoda učenja: Pored osposobljenosti za različite poslove visokog nivoa složenosti, filozofi će biti u stanju da svoja znanja, kao predavači, prenose na druge i, kao društveni naučnici, dalje razvijaju u raznim oblastima društvene teorije.
Program osnovnih studija možete pogledati na:
https://www.f.bg.ac.rs/filozofija/program_studija.php?god=5&nivo=0#page
Prijemni ispit za osnovne akademske studije
Prijemni ispit za upis na svaku od studijskih grupa Filozofskog fakulteta sastoji se od testa opšte informisanosti i testa znanja. Za upis na studijsku grupu Filozofija ne polaže se test znanja već kandidati dobijaju teme koje treba da obrade u formi eseja.
Test opšte informisanosti
Test znanja
Primere zadatih pitanja na koja se traže esejski odgovori možete pronaći ovde:
https://www.f.bg.ac.rs/buduci_studenti/prijemni_ispit/prijemni_ispit
Literatura:
1. V. Cvetković, N. Cekić, M. Savić, Filozofija, Beograd (udžbenik za četvrti razred gimnazija i pravno-birotehničkih škola)
2. V. Korać, B. Pavlović, Istorija filozofije, Beograd
Master akademske studije filozofije (2021)
Nivo studija: Master
Broj ESPB bodova: 60
Trajanje programa u godinama: 1
Akademski naziv: master filozof
Uslovi upisa: Završene osnovne akademske studije filozofije (240 ESPB) ili završene osnovne studije filozofije u četvorogodišnjem trajanju, u skladu sa uslovima utvrđenim Statutom Univerziteta i Fakulteta; student koji je završio drugi studijski program polaže diferencijalni ispit u skladu sa studijskim programom i Statutom Fakulteta.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Student može preći sa drugih programa diplomskih akademskih studija na ovaj program ukoliko položi diferencijalne ispite koje utvrđuje Veće Odeljenja za filozofiju na osnovu uvida u sadržaj studijskog programa sa kojeg prelazi. Procedura prelaska utvrđena je Statutom Fakulteta.
Cilj: Diplomske akademske studije filozofije usmerene su na razvijanje opštih i specifičnih znanja i veština sposobnih za samostalno obavljanje posla filozofa i osposobljavanje za istraživački rad u oblasti filozofije. Ciljevi diplomskih akademskih studija filozofije su: – sticanje temeljnih znanja iz svih oblasti filozofije; – široko upoznavanje sa istorijom filozofije; – temeljno upoznavanje logike i metodologije; – osposobljavanje za precizno i lako snalaženje u raznim sferama znanja; – upoznavanje sa svim relevatnim teorijama vrednosti: etika, estetika, filozofija politike i prava, filozofija kulture, filozofija religije; – osposobljavanje za kvalitetan pristup svim oblastima života koje zahtevaju dobro poznavanje ljudskih vrednosti i vrednosnih orjentacija; – upoznavanje sa savremenim tendencijama u razvoju filozofskih ideja; – osposobljavanje za praktičnu primenu stečenih znanja; – razvijanje kreativnih sposobnosti, akademskih i profesionalnih veština neophodnih za profesionalno delovanje i dalje usavršavanje.
Studijski program diplomskih akademskih studija filozofije – master strukturiran je tako da tokom dva semestra student pohađa pet jednosemestralna predmeta. Izborni predmeti su grupisani u pet izbornih pozicija. Studijskim programom je predviđena mogućnost izbora predmeta iz drugih studijskih programa diplomskih akademskih studija filozofije – master sa drugih odeljenja Filozofskog fakulteta ili drugih fakulteta, uz prethodnu saglasnost mentora. Za izradu i odbranu završnog rada i stručnu praksu predviđeno je 30 ESPB.
Kompetencije: Opšte i predmetno-specificne kompetencije studenata Diplomirani studenti filozofije će po završetku diplomskih studija – master steći široko i temeljno znanje iz svih ključnih oblasti filozofije. Široko poznavanje istorije filozofije daje obrazovanje najvišeg kvaliteta, temeljno poznavanje logike i metodologije, pre svega metodologije nauka,omogućava lako i precizno snalaženje u raznim sferama znanja, dok upoznavanje sa svim relevantnim teorijama vrednosti (etika, estetika, filozofija politike i prava, filozofija kulture, filozofija religije, itd.) treba da omogući kvalitetan pristup vrednostima i onim oblastima života koji zahtevaju dobro poznavanje ljudskih vrednosti i vrednosnih orijentacija. Opis ishoda učenja Diploma iz filozofije pruža osposobljenost za veoma širok spektar poslova visokog nivoa složenosti, i da su diplomirani filozofi – master – ospobljeni za samostalni rad ne samo u predavačkim delatnostima u školama, već i za visoko složene poslove u kulturi, administraciji, izdavaštvu, itd.
Program master studija možete pogledati na:
https://www.f.bg.ac.rs/filozofija/program_studija.php?god=5&nivo=2
Doktorske akademske studije filozofije (2021)
Nivo studija: Doktorske
Broj ESPB bodova: 180
Trajanje programa u godinama: 3
Naučni naziv: doktor nauka – filozofija
Uslovi upisa: Završene diplomske akademske studije – master iz oblasti filozofije (300 ESPB), prosečna ocena na osnovnim i diplomskim akademskim studijama najmanje 8 (osam) ili najmanje 5 naučnih radova objavljenih u časopisima od nacionalnog i međunarodnog značaja, poznavanje jednog stranog (svetskog) jezika; lice koje nema završene odgovarajuće studije polaže diferencijalni ispit, u skladu sa Statutom fakulteta.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija: Student može preći sa drugih studijskih programa na ovaj program ukoliko položi diferencijalne ispite koje utvrđuje Veće Odeljenja za filozofiju na osnovu uvida u sadržaj studijskog programa sa kojeg prelazi. Procedura prelaska utvrđena je Statutom Fakulteta.
Način izbora predmeta iz drugih studijskih programa: Izbor se vrši sa liste izbornih predmeta doktorskih studija Fakulteta i/ili Univerziteta, u dogovoru sa mentorom, a u skladu sa Pravilnikom o prijavljivanju predmeta Fakulteta.
Cilj: Cilj doktorskih studija filozofije jeste osposobljavanje za teorijski, istraživački i praktični rad u oblasti filozofije, za praćenje savremenih tokova i kritičko sagledavanje promena u teoriji i praksi filozofije, kompetentno procenjivanje njihovih efekata i značaja za razvoj filozofske delatnosti i sticanje najvišeg stepena akademskog obrazovanja – naučnog naziva doktora nauka u oblasti filozofije. Ciljevi doktorskih studija filozofije su: * sticanje temeljnog znanja iz osnovnih oblasti filozofije; * osposobljenost za samostalno organizovanje i ostvarivanje istraživačkog rada u oblasti filozofije, kao i za samostalan istraživački rad u drugim srodnim naučnim oblastima; * razvijanje kreativne sposobnosti i osposobljavanje za samostalno rešavanje teorijskih i praktičnih problema u oblasti filozofije; * razvijanje istraživačke radoznalosti, naučne otvorenosti, kritičkog stava prema teorijskim uvidima i istraživačkim rezultatima, razvijanje spremnosti za stalnim; preispitivanjem mogućnosti i dometa filozofije i njenog naučnog samorazumevonja, kao i upornosti u traganju za istinom; * osposobljavanje za uključivanje u nacionalne i međunarodne naučno-istraživačke projekte; * razvijanje akademskih i profesionalnih veština neophodnih za razvoj i popularizaciju filozofije.
Lista obaveznih i izbornih studijskih područja, odnosno predmeta, sa okvirnim sadržajem. Program se odvija kroz izučavanje niza specifičnih teorijskih, metodoloških i praktičnih filozofskih problema i pristupa, zastupljenih kako u tradicionalnoj tako i u savremenoj filozofiji. Program obuhvata 5 pozicija izbornih predmeta koji se realizuju u prvom, drugom i trećem semestru, studijski istraživački rad od trećeg do šestog semestra i izradu doktorske disertacije. Studijski program doktorskih studija filozofije struktuiran je tako da student tokom svakog od prva tri semestra pohađa nastavu iz izbornih predmeta. Na početku studija, u zavisnosti od interesovanja, student se opredeljuje koje će predmete pohađati (u prvom i drugom semestru biraju se dva predmeta od 10 ESPB, a u trećem semestru se biraju dva predmeta od 10 ESPB i samostalni istraživački rad. Studijskim programom je predviđena mogućnost izbora predmeta sa drugih studijskih grupa Filozofskog fakulteta ili drugih fakulteta, uz prethodnu saglasnost mentora. Četvrti, peti i šesti semestar namenjeni su izradi doktorske disertacije. Nastavna aktivnost studenta izražena kroz časove studijskog istraživačkog rada (SIR) podrazumeva redovne konsultacije sa mentorom, tokom koje se student osposobljava za primenu stečenih znanja i metodoloških veština u samostalnom naučno-istraživačkom radu, uspešno rešavanje uočenih i definisanih naučnih problema, samostalno pisanje naučnih članaka i izradu doktorske disertacije.
Način izvođenja studija – bodovna vrednost svakog predmeta iskazana u skladu sa evropskim sistemom prenosa bodova. Studijski istarživački rad u funkciji izrade teze ukupno 40 ESPB, a sama izrada i odbrana doktorske disertacije 60 ESPB. Izborni predmeti na prvoj godini doktorskih studija: Moralno saznanje, Duh, jezik i saznanje, Istorija etike, Odabrane teme iz antičke filozofije, Odabrane teme iz novovekovne filozofije, Definisanje i tumačenje umetničkog dela, Estetički kvaliteti i estetička vrednost, Filozofska logika i saznanje, Jedna oblast primenjene etike, Racionalnost i demokratija, Tradicionalna i savremena metafizika, Filozofija naučnog istraživanja, Filozofska logika i saznanje, Hermeneutička estetika, Metaontologija, Modalna epistemologija. Izborni predmeti na drugoj godini doktorskih studija: Filozofija duha, Filozofija religije, Filozofija psihologije i filozofije obrazovanja. Bodovna vrednost doktorske disertacije. Ukupna bodovna vrednost – uključujući studijski istarživački rad u funkciji izrade teze – 100 ESPB. Preduslovi za upis pojedinih predmeta ili grupe predmeta. Preduslovi za upis pojedinih predmeta utvrđeni su u programima predmeta.
Kompetencije: Završavanjem doktorskih studija iz filozofije, kandidati će steći temeljno znanje iz osnovnih oblasti filozofije i, odbranom doktorskog rada, dobiti diplomu doktora filozofije. Oni će tako biti osposobljeni za samostalan istraživački rad u oblasti filozofije, ali i za samostalan rad u drugim srodnim naučnim oblastima, kao i u drugim delatnostima (rad u odgovarajućim naučnim institutima, školama, kulturi, administraciji, izdavaštvu, itd.)
Program doktorskih studija možete pogledati na:
https://www.f.bg.ac.rs/filozofija/program_studija.php?god=5&nivo=5
Korisne informacije za studente
Na sajtu Filozofskog fakulteta nalaze se dodatne korisne informacije za (buduće) studente: